Корольова Валентина Вікторівна
Спеціаліст, «Старший вчитель»
Павлопольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Урок літературного читання в 2 класі
КОЛИ ЩОСЬ РОБИШ, ДУМАЙ І ПРО НАСЛІДКИ
Чеська народна казка «Собаки, коти та миші»
Тема. КОЛИ ЩОСЬ РОБИШ, ДУМАЙ І ПРО НАСЛІДКИ
Чеська народна казка «Собаки, коти та миші»
Мета. Удосконалювати навички читання учнів, вчити давати характеристику дійовим особам, їхнім вчинкам.
Розвивати усне мовлення учнів, уміння робити висновки, уяву та фантазію. Сприяти розвитку читацьких інтересів.
Виховувати почуття товариськості, відповідальності за свої дії.
Обладнання: таблиці, картки, малюнки героїв казки, декорації, аудіо матеріали.
Хід уроку
- Організаційний момент
Знайомство з класом.
- Мовленнєва розминка
- Прослуховування фонограми голосів звірів (змія, собаки, коти, миші).
- Зрозуміли ви мову звірів?
- А чим різняться люди від звірів? (людина мислить, розмовляє).
- Перевірка домашнього завдання
- Робота над змістом казки «Виноградар і змія»
- Де і коли ми можемо зрозуміти мову тварин? (Потрапляючи в казку ми розуміємо мову тварин, бо вони говорять, як люди.).
- Хто говорив такі слова і в якій казці?
«Не може відновитись колишня дружба. Коли щось робиш, думай про наслідки» (слова змії з казки «Виноградар і змія»).
- А яка вона змія? (мудра, розумна…)
- А ви б злякалися змії якби зустрілися з нею? А з казковою? (учитель дістає іграшкову змію).
- Змія – це втілення мудрості, розуму. Сьогодні вона буде нашею порадницею й охоронятиме чарівну скриньку. А допоможе їй ще один розумний казковий герой … їжачок.
- Їжачок герой якої казки? («Лисиця та їжак»)
- А в природі їжаки дружать зі зміями?
- Вибіркове читання. Гра «Диктор телебачення»
(під час читання тексту діти періодично відривають погляд, щоб подивитися на глядачів)
- Прочитати уривок із казки «Виноградар і змія», який найбільше сподобався.
ЗАРЯДКА ДЛЯ ОЧЕЙ (схеми)
- Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
Гра «Блискавка»
Діти по одному дістають слова з чарівної скриньки, читають їх , утворюють із них прислів’я: «ЗРОБИШ ДОБРО – НЕ КАЙСЯ, ВДІЄШ ЛИХО – НАЧУВАЙСЯ!».
Сьогодні ми продовжуємо тему «Коли щось робиш, думай про наслідки» і знайомимося із новою казкою «Собаки, коти та миші»
- Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Пояснення вчителя
- Подивіться на картки з зображенням тварин. Назвіть їх. Ми чули їх голоси на початку уроку.
- Прочитайте у підручнику хто автор цієї казки. (чеський народ)
- Чи товаришують ці тварини між собою?
- Опрацювання тексту казки
- Читання казки вчителем (учитель під час читання замінює слова, діти слідкують і виправляють).
- З четвертого абзацу діти продовжують читати казку самостійно.
- Словникова робота
Мотлох – старі, непотрібні речі.
МУЗИЧНА ФІЗХВИЛИНКА
- Опрацювання казки
- Робота в групах
- Визначити до якої частини казки належать слова. (надруковані слова лежать на партах).
Гронування
На дошці з даних слів утворюємо дерева (методична система «Розвиток критичного мислення»).
- Яку пору року нагадують дерева? Назвіть осінні місяці.
- Робота з підручником (с.47). Вибіркове читання
- Розпізнайте героїв казки, покажіть відповідний малюнок.
«Був вірний своєму хазяїнові», «Мають право стерегти хату, двір» (діти показують малюнок собаки).
- В якій частині тексту ми можемо про це прочитати? Знайдіть і прочитайте.
«Вибрали хвилину, коли пес відвернувся і вкрали грамоту». (коти)
- В якій частині тексту ми можемо про це прочитати? Знайдіть відповідну частину і виразно прочитайте уривок.
«Сестри, найкраще буде, коли ми ту грамоту з’їмо» (миші).
- Знайдіть і прочитайте чи підтримали миші сестру.
- Робота за ілюстраціями підручника (с.48). Розвиток усного мовлення.
- Це були кадри «діафільму». До яких частин казки немає кадрів. Розкажіть, що на них може бути намальовано. (стислий переказ).
- Прочитайте кінцівку, розділивши слова.
- Кого ви засуджуєте у цій казці і чому? Доведіть свою думку.
- Підсумок уроку
- Наша мудра змія теж хоче щось сказати. Вона просить зазирнути на зворотню сторону дошки.
На дошці макет дерева з плодами, на яких написані назви казок, вивчених на попередніх уроках. Діти читають назви казок. Якою казкою поповнимо дерево? («Собаки, коти та миші»).
- Дерево буде ще міцніше, якщо ви будете поповнювати його новими казками.
- Рефлексія
Подаруйте своє червоне сердечко тій казочці, яка сподобалась вам найбільше, а синє сердечко – казці, яка сподобалась менше.
Всі діти стають у коло і беруться за руки.
За наявністю вільного часу проводиться українська народна гра «Мишоловка».
Діти, у яких були ілюстрації котів і собак утворюють коло, а діти, у яких малюнки мишей – поза колом. Промовляються слова: «Як ці миші надоїли, розвелось багато їх, все погризли, все поїли, якби виловити їх. Бережіться мишенята! Доберемося до вас! (піднімають руки вгору, «мишенята» починають бігати, дражнити «собак» і «котів»). Мишоловку ми поставим, переловимо всіх враз. (Діти опускають руки.).
- Діти, чи можна поводитися як коти і миші з чеської народної казки?
- Що б ви їм побажали?
- Любі діти! Я з казковими героями дякую за ваші добрі очі, привітні посмішки. Сьогодні ми зміцнюємо дерево казок казочками, які ви написали самі.
- Дякую вам за плідну роботу на уроці.